Investovanie v čase kríz
O investovaní sa hovorí hlavne v časoch, keď sa na trhoch darí a keď rastú všetky svetové ekonomiky. Ale ako sa správať pri investovaní počas kríz len málokto hovorí, a práve preto, že sme už za posledné obdobie zažili aj my viacero kríz ako pandémia Covid-19 či vojna, som sa ja práve na túto tému vo videu zameral.
Zobral som štatistiky z histórie, kde som sa opieral o známe a väčšie krízy ako:
- Veľká hospodárska kríza 1929-1933
- II. svetová vojna – 1939-1945
- Energetická kríza – 1973-1979
- Technologická bublina – 2000
- Pád dvojičiek v New Yorku – 2001
- Finančná kríza – 2008-2009
- Pandémia Covid-19 – 3/2021-
- Vojna Rusko – Ukrajina – 03/2022-
Štatistiky investovania z histórie hovoria, že ak sa držíme základných pravidiel investovania, tak aj počas najväčších kríz za posledných 100 rokov sa naše peniaze zhodnocovali – a bolo jedno či sme začali investovať v čase, keď kríza nastala, počas krízy alebo sme vyberali svoje prostriedky keď kríza skončila.
Aké pravidlá investovania to sú? Zhrňme si ich:
- Pravideľnosť – ak investujeme pravideľne (každý mesiac) tým znižujeme riziko pri investovaní, pretože časovať trh nikdy nevieme – či sú akcie firiem na vrchole alebo na úplnom dne to nevie v tom čase nikto predpovedať.
- Diverzifikácia – investovanie do aktív po celom svete (Amerika, Európa, Ázia), rôzne sektory národného hospodárstva (IT, financie, priemysel, zdravotníctvo, zbrojárstvo, služby), v rôznych menách (USD, EUR, Libra…), a hlavne do viacerých firiem v jednotlivých národných hospodárstvach – nie len výber jednej firmy – akcie.
- Alokácia – v prvých rokov investovania investovať do rizikovejších aktív a nakonci investičného horizontu už len fixovať získané výnosy investovaním do menej rizikových aktív aj za cenu nižšieho výnosu (krásny príklad je II. dôchodkový pilier, kde posledných 10 rokov do dôchodkového veku sa každý rok 1/10 preklápa automaticky do menej rizikových fondov s tým, že v roku odchodu do dôchodku je 100% v konzervatívnych aktívach),
- Dodržanie investičného horizontu – veľmi dôležité pravidlo, na základe ktorého je rozdelená aj alokácia našich investovaních prostriedkov ako som spomenul v pravidle Alokácia, nedodržanie horizontu spôsobí riziko, že v tom čase vlastníme väčšiu časť rizikových aktív a v prípade predčasné výberu našich investovaných prostriedkov v čase krízy môžeme prísť o značnú časť výnosu, ktorý sme získali za predchádzajúce roky.
Viac detailov už vo videu…